Cyberseks

Pojęcie cyberseksu obejmuje szereg różnorodnych zachowań seksualnych, najczęściej definiuje się je jako reakcje seksualne, związane z połączeniami internetowymi lub telefonicznymi. Polegają one najczęściej na wymianie między dwiema lub więcej osobami treści o charakterze seksualnym; mogą to być zarówno zdjęcia, jak i filmy, teksty, odnoszące się do własnych doznań seksualnych, w większości przypadków w czasie „wirtualnego, udawanego stosunku”. Może to być połączone z masturbacją, ale nie jest ona konieczna do rozpoznania cyberseksu.

W zasadzie celem cyberseksu jest osiąganie podniecenia i zaspokojenia seksualnego, ale część osób dąży do kontynuowania znajomości wirtualnej bądź rzeczywistej. Brak jest jednolitej koncepcji psychopatologicznego, nałogowego korzystania z cyberseksu. Psychiatrzy najczęściej interpretują to zjawisko w kategoriach natręctw, upośledzenia kontroli impulsów, jak i zachowań nałogowych.

Zagrożenia to: kompulsywne lub nałogowe korzystanie z internetu, poczucie winy i wstydu, obniżenie nastroju, możliwość bycia ofiarą uwodzicieli, często prowadzącej do wykorzystywania seksualnego, przemocy seksualnej, praktyk dewiacyjnych, pogorszenia relacji ze stałym partnerem, pogorszenia jakości pracy i relacji międzyludzkich. W miarę, jak uzależnienie narasta, u uzależnionego poza pracą nie istnieje prawie nic, oprócz ekranu komputera i wyszukane w nim interesujące go treści. Ulegają stopniowemu osłabieniu kontakty z małżonką, dziećmi, dalszą rodziną, która przestaje być ważna, a na pierwszy plan wysuwają się działania i myśli, ukierunkowane na: „mój świat to cyberprzestrzeń”, „nie wtrącajcie się”, „nie przeszkadzajcie” , „mnie jest tak dobrze”, „zabieracie mi niepotrzebnie czas”, „po co się wtrącacie w mój, tak ciekawy świat”.

W leczeniu nałogowego cyberseksu najważniejszą i najtrudniejszą rzeczą jest zmotywowanie uzależnionej osoby do podjęcia leczenia. Wiele osób nie jest świadomych problemu bądź możliwości terapii. Leczenie obejmuje farmakoterapię objawową , jak i programy psychoterapii dla osób z tzw uzależnieniami. Ważne w terapii , oprócz pokonania bariery wstydu jest wsparcie ze strony najbliższych.

 

NIE LECZ SIĘ SAM – skorzystaj z pomocy lekarza specjalisty seksuologa!
Zadzwoń – 606 401 621
Razem znajdziemy rozwiązanie Twojego problemu!

 Tom Compton Authentic Jersey